Microsoft заборонить встановлювати Windows 11 на HDD у готових ПК наступного року
Компанія Microsoft закликала OEM-виробників ПК та ноутбуків у 2023 році відмовитися від використання звичайних жорстких дисків як основні носії, з яких здійснюється завантаження операційної системи Windows 11 і замість них оснащувати свої системи твердотілими накопичувачами. Про це розповіли аналітики з Trendfocus, які посилаються на виробників ПК.
Портал Tom's Hardware звернувся за коментарями до Microsoft, але там відповіли, що сказати з цього питання їм поки що нічого. Цікаво, що в системних вимогах операційної системи Windows 11 необхідність використання SSD не вказана. Натомість Microsoft просто повідомляє про необхідність носія з 64 Гбайт і більше вільного простору для встановлення та використання ОС. Однак наявність SSD потрібна для використання технології швидкого завантаження DirectStorage, а також підсистеми Windows для роботи на цій ОС додатків для Android. Тим не менш, незрозуміло, чи планує Microsoft офіційно змінювати системні вимоги для Windows 11 після 2023 року, і чи збирається вона вказати в них зробити твердотільний накопичувач обов'язковим.
1:
З одного боку, перехід на SSD цілком логічний. На відміну від звичайних жорстких дисків ці накопичувачі не створюють шуму і працюють набагато швидше за звичайні HDD. Однак незважаючи на зниження цін на SSD протягом останніх років, навіть найдоступніші моделі цих носіїв зараз зазвичай коштують дорожче за моделі HDD з тим же обсягом. Якщо порівнювати SSD і HDD об'ємом 1 Тбайт, то вартість гігабайта пам'яті у складі HDD обходиться приблизно $0,05, SSD з інтерфейсом SATA III - $0,08, а в накопичувачі формату M.2 NVMe - $0,14. Таким чином, вартість жорсткого диска об'ємом 1 Тбайт становить $45, SSD SATA III — $75, а твердотільного накопичувача M.2 NVMe — $150.
Багато виробників ПК і ноутбуків вже й так оснащують свої системи твердотілими накопичувачами без будь-яких наполегливих прохань з боку Microsoft. Однак є й винятки. На ринках, де асортимент багатий пропозиціями низького та середнього цінових сегментів, комп'ютери нерідко оснащуються жорсткими дисками для зниження їх вартості.
За словами віце-президента Trendfocus Джона Чен (John Chen), при заміні жорсткого диска об'ємом 1 Тбайт систему доведеться оснащувати рівноцінним SSD об'ємом лише 256 Гбайт. А перехід на твердотільний накопичувач об'ємом 512 Гбайт призведе до подорожчання усієї системи загалом. Багато покупців, яким важливим є обсяг постійної пам'яті, не погодяться з таким компромісом.
«Спочатку Microsoft передбачала здійснити перехід із HDD на SSD вже цього року. Принаймні так кажуть OEM-виробники. Проте зрештою реалізацію цього плану відсунули наступного року. Швидше за все, на другу половину. Зараз OEM-виробники намагаються домовитися з компанією щодо можливих винятків. Наприклад, обговорюється можливість відкласти перехід на SSD у сегменті настільних комп'ютерів або на ринках країн, що розвиваються, до 2024 року. Загалом, поки що все ще може змінитися», — прокоментував Чен.
Поки неясно, які заходи планує вживати Microsoft щодо тих OEM-виробників ПК та ноутбуків, які відмовляться дотримуватися її бажань. За словами Trendfocus, зміна типу носіїв у будь-якому разі вдарить по попиту на жорсткі диски наступного року.